Högt upp med ankarskenor

fischer gjutningskanalelement säkrar Xinghai Convention & Exhibition Center

Högt upp med ankarskenor
Med stor ansträngning har finans- och handelscentret Xinghai vuxit fram runt Xinghai-platsen i Dalian under de senaste åren. Detta kompletteras nu med ett nytt kongress- och mässcenter som heter Xinghai Convention & Exhibition Center. Det sätter nya standarder bland de omgivande kontorsbyggnaderna i staden: Den totala byggnadsytan på 44 ovanjordiska och 4 underjordiska våningar uppgår till 160 000 kvadratmeter. Byggnaden reser sig 204 meter högt. Det ska bli en ny symbol för staden och arkitektoniskt mäta sig med World Towers i Peking och International Finance Center i Hongkong.
Bild: fischer

Objektprofil

Total yta
160 000 m² på 44 ovanjordiska och 4 underjordiska våningar
Höjd
204 m
Plats
Xinghai-torget i Dalian, Kina
För designen ansvarade filialen i Dalian för företaget China State Construction Engineering Co. Ltd. Uppförandet utfördes av China Construction Third Engineering Bureau Co. Ltd. Utformningen av den gröna kontorsmiljön låg i händerna på det välrenommerade landskapsarkitektföretaget Belt Collins från Hongkong. Mycket krävande var uppförandet av fasaden av moderna glaselement. För koncept och utförande ansvarade Broad Group. Frågan om lastupptagning vid förankringen av fasadelementen utgjorde en utmaning för de ansvariga. För att garantera absolut säkerhet genomgick konceptet inklusive dimensioneringen av förankringarna en detaljerad beräkning och granskning.
Bild: Shutterstock/TonyV3112
„Våra uppdragsgivare valde slutligen våra ankarskenor FES-H-50/30 och FES-H-52/34, som på ett tillförlitligt sätt tar upp de olika belastningarna“, säger Dr. Roland Unterweger, chef för Business Unit Cast-in inom företagsgruppen fischer. „Beslutsfattarna övertygades av monteringsflexibiliteten och möjligheten att hantera byggnadstoleranser. Förutom säkerheten och tillförlitligheten i vår lösning med europeiskt tekniskt godkännande uppskattades även vår omfattande service i samarbete med vårt dotterbolag i Kina stort.“
Bild: Shutterstock/HelloRFTcool
Användningen av våra ankarskenor möjliggör stora tids- och kostnadsbesparingar samtidigt som skador på den befintliga konstruktionen undviks.
Dr. Roland Unterweger (chef för affärsenheten Cast-in inom företagsgruppen fischer)
Ankarskenorna FES har en hög reglerbarhet och underlättar därmed monteringen av fasadelementen. Genom skruvförbindelsessystemet blir svets- och borrarbeten på plats överflödiga. Tack vare sin särskilt höga bärförmåga är Cast-in Channel System även lämpligt för tunga och krävande applikationer. Det kan dessutom användas på olika betongunderlag. "Användningen av våra ankarskenor möjliggör därmed stora tids- och kostnadsbesparingar samtidigt som skador på den befintliga konstruktionen undviks", sammanfattar Dr. Roland Unterweger fördelarna. "I Kina har en verkligt exklusiv kontorskomplex skapats med våra Cast-in-element."
Bild: fischer

Våra använda fischer produkter

 

cd-green-55965cdb4b-w9nvz