Spår lagda för mer rörlighet

fischer bultankare säkrar Metro i Moskva

Spår lagda för mer rörlighet
Enligt trafikleverantören Inrix fastnade bilister i Moskva i genomsnitt cirka 210 timmar i köer förra året. Hastigheten låg i genomsnitt bara på 18 km/h. Bygget av den nya tunnelbanetunneln, enligt planeringen av institutet Lenmetrogiprotrans och under ledning av byggföretaget Mosinzhproekt (båda ryska), ska bidra till att fler trafikanter byter från väg till järnväg. Ryssland tillskriver projektet, som startade i april och vars första fas förväntas vara klar i slutet av 2019, stor betydelse mot denna bakgrund. I detta används teknologiska lösningar som är helt nya för Moskvas tunnelbana.
Bild: Mirko Vitali / 123 rf
Detta inkluderar även ventilationssystemet. Så uppfyller tunnelventilationen för avledning av föroreningar, rökgasventilation vid brand samt tillförsel av friskluft de senaste tekniska standarderna. Ventilations- och frånluftsanläggningarna fästs säkert och permanent, men samtidigt snabbt och ekonomiskt med fischer bultankare FAZ II. Den ryska dotterbolaget inom fischer-koncernen har i nära samarbete med VIP Systems, en av deras distributörer, utvecklat en lösning och föreslagit Lenmetrogiprotrans en utförande som optimerar fästningen både tekniskt och ekonomiskt. Totalt säkrar cirka 30 000 FAZ II 24/30 och cirka 18 000 FAZ II 12/10 – båda utföranden i rostfritt stål (A4) – ventilationssystemet.

Objektprofil

Objekttyp
Metro-tunnel
Plats
Moskva, Ryssland
Byggfas
april–december 2019
„Inledningsvis planerades det att fästa anläggningarna vid tunneltunnlarna med fyra ankare per enhet på grund av höga belastningar, vardera med en diameter på 24 millimeter“, rapporterar Andrey Egorov, VD för fischer Ryssland. „Här erbjöd vi en betydligt mer ekonomisk fästlösning med bibehållen hög säkerhet“, betonar experten och förklarar: „Med vår fischer FAZ II 24/30 A4 kunde antalet fästpunkter minskas från fyra till två samtidigt som den erforderliga bärförmågan säkerställdes.“ Detta undvek fel vid fästningen av till- och frånluftsanläggningarna i det högdensitetsarmerade betongen i järnvägstunneln samt minskade materialkostnader och arbetstid.
Bild: fischer
Två FAZ II 24/30 A4 bultankare fäster huvuddelarna av ventilationssystemet vid tunneltunnlarna. Varje två FAZ II 12/10 A4 säkrar dessutom sekundära bärande konstruktioner. Bultankaret är överlag en föredragen lösning för att fästa anordningar som fläktar i tunnlar. Med sin beprövade expanderklämma överför det lasterna säkert till betongen och möjliggör mycket hög bärförmåga. FAZ II 24/30 och 12/10 i A4 har en ETA (Europeiskt tekniskt godkännande) och en ICC-godkännande, vilket innebär att de uppfyller europeiska och internationella standarder, är tillverkade av rostfritt stål och är bevisat motståndskraftiga mot brand och seismiska påverkningar. ”Förutom den optimala fästlösningen övertygade vi även vår uppdragsgivare med våra servicetjänster, med vilka vi följer tunnelbanebygget genom alla projektfaser från planering och beräkning till utbildningar och stöd på byggplatsen ända fram till färdigställandet,” betonar Andrey Egorov.
Med vår fischer FAZ II 24/30 A4 kunde antalet fästpunkter minskas från fyra till två samtidigt som den erforderliga bärförmågan säkerställdes.
Andrey Egorov, VD för fischer Ryssland
cd-green-55965cdb4b-w9nvz